Hello
Thank you
  • Pick a Subject and Get Discussing

    Cancel

    Login to Continue

    OR
    Use your Username and Password

    Forgot Password
    Close

    Help Center

    How do you get Points
    Actions Points
    Start New Discussions 5 Points
    Every 10 New Friends you Invite 5 Points
    Make Comments in Discussions 2 Points
    You are able to convert your Points to Coins.
    Close

    Help Center

    Close

    Help Center

    Close

    Help Center

    Close

    Pick a Class and Continue

    Cancel

    We Love to Hear from You

    X
    Feedback

    We Love to Hear from You

     

     

     


    Life Skills Discussions

    Start your own discussion and win points

    Join, Discuss, Learn, Share idea with others

    Create Discussion

    Posted 3 days ago

    Waooooh rafiki nimekumis

      0       0

    Comments  


    Posted 1 month ago

    Na huyo jeeeeee! Yp n mxuri

      0       3

    Comments  


    Elizabeth Elias   Posted on 3 days ago

    mamaaaaaaaaa

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    hiyo ni mungu ibariki au????

    Bahati Liberath   Posted on 1 month ago

    cute sanaaa

    Posted 1 month ago

    Jamani wadau Hapo vp

      1       5

    Comments  


    Elizabeth Elias   Posted on 3 days ago

    umetisha kinomakinoma

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    umedamshi

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    noma sanna

    Bahati Liberath   Posted on 1 month ago

    you are killing the world

    Posted 2 months ago

    why do people like reproduction?

      3       3

    Comments  


    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    that is rule from God also enjoyment

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    recall God's saying after creating man

    Mwajombe Baraka   Posted on 1 month ago

    Because is the main source of leaving

    Posted 2 months ago

    Habari zenu; nimewamiss sana.

     

       Any way to day i have something strange to share with you. 

     

    Please read it and check yourself how many times you do lalamika kwa MUNGU

     

               Najua wengi wetu tunafahamu story of JOB "AYUBU"  wa kwenye biblia

     

    kwa ufupi sana kwa mtu asiye ifahamu ama amesahau 'ayubu alikuwa ni mtu mwenye mali nyingi sana,mwenye famila kubwa,kubwa hasa alikuwwa ni mcha MUNGU.

     

         Siku ya watakatifu kujihudhurisha mbele za MUNGU ilifika  shetani naye akenda,MUNGU akamuuliza shetani "umemwona mtumishi wangu ayubu anavyo nitumikia ". shetani akajibu"nimemuona kwa sababu umemzunguka pande zote,nipe nafasi ni mjaribu uone  kama ataendelea kukutumikia" MUNGU akamruhusubali pumzi ya ayubu amuachie.shetani naye akaenda.

     

         shetani akenda kumjaribu ikiwemo kuchukua mali zake zote ,kuchukua watoto wake wote,kumafanya achukiwe na mkewe pia na ndugu ili amkufuru MUNGU. 

     

              Bali ayubu aliwajibu "tupate mema tu kutoka kwa MUNGU na mabaya JE?"

                Nini nataka uone ,ni hiki hapa :-

     

                         ayubu alifahamu kuwa MUNGU ameruhusu.

     

                   pia jua kwamba kuna wakati unapitia magumu si kwamba MUNGU afahamu, hapana MUNGU anafa kwa sababu yeye ndiyo ameruhusu.

     

    According to bible ambayo mimi nina isoma  na watu wengine huisoma inasema "MUNGU hutoa na huwapa vitu vilvyo bora  watu wake",yaani nina maanisha 

     

                                                  GOD always gives you best, it doesn't matter how look like to you wether good or bad,best or worst.

    Magumu gani nina yasema? 

     

    Ni haya hapa:-

     

    •  kuna wakati unasoma kwa bidii but results are low to compare with what you sow,are very very discouraged but at once ulikuwa una good results.
    • kuna wakati nyumbani uchumi una yumba( si mzuri ) hadi mnaanza kuwa na milo miwili au mmoja lakini mwanzoni mlikuwa vizuri. na mengine mengi.

       Ayubu akulalamika  wala kumlalamikia MUNGU.Bali alifahamu anayoyapitia yote ni BEST  ndio maana MUNGU  amempatia

     

      Vivyo hivyo wewe unayepitia magumu elewa na fahamu hiki 

     

                  Always GOD gives BEST and the BEST are comes if you will receive the same ,when those best of GOD  reach to you may  be GOOD(best) or BAD(worst) ,DO NOT lalamika wala kumlahumu MUNGU 

    wasahele wana sema baada ya dhiki faraja,vivyo ndivyo ilivyo kuwa kwa Ayubu kwani alipata vazuri kuliko vile vya mwanzo 

     

    Ndivyo itakavyo  kuwa kwako wewe kama hutokatatamaa,huto vunjika moyo hutaendelea mbele na kumtumikia MUNGU kwa moto uleule wa mwanzo

     

    Talk any thing if you touched with this message

    Show more
      1       7

    Comments  


    Diof Pinto   Posted on 4 weeks ago

    Ubatikiwe sana maana umenena maneno yenye wingi wa hekima na maalifa nani yake

    Kagenorah Schubert   Posted on 4 weeks ago

    GO DEPEEEEEEEEEEEER.

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    ok

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    GOD is great

    Posted 2 months ago

    how can you say no to boys who are so wabish

      0       4

    Comments  


    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    if you say NO you should mean true

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    mreport kwa baba

    Natalia Vincent   Posted on 1 month ago

    by saying that a girl should be as beautiful as a butter fly very nice and hard to cautch

    CJ   Posted on 2 months ago

    Very easy Just Say No

    Posted 2 months ago

    Hellow!!!!!

      3       14

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    very true love

    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    oya wazee ni vip

     

     

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    we ni noma sana

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    umedamshi kiaina yako

    Posted 2 months ago

    Hellow

      0       4

    Comments  


    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    hellow!!!!!!!!!!!!!!

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    hi

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    hii

    JANE ERIC   Posted on 2 months ago

    hiii

    Posted 2 months ago

    nn maana ya cliff

      0       3

    Comments  


    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    read geography book

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    visit a dictionary

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    it geographical term,for me search in geography dictionary

    Posted 2 months ago

    naomba mniambie mnyama mwenye kasi kali duniani

      0       7

    Comments  


    Elizabeth Elias   Posted on 3 days ago

    animal is lyk human so it's me

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    leopard

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    cheetah

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    puma

    Posted 2 months ago

    hellow guyz niaje

      2       9

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    kweli we ni mzuri

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    xaf

    Sabby Laurence   Posted on 1 month ago

    kama kawa

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    mzuka

    Posted 2 months ago

    hv huyu ni nani?

      3       10

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    hummmmmmm;;;;;;; huomsambanda vp mbona kama nime data
    /

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    mrembo

    Sabby Lau   Posted on 1 month ago

    wewe

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    kajala

    Posted 2 months ago

    hellow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      0       9

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    umetisha

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    pw

    Bernadetha William   Posted on 1 month ago

    Naomba urafiki

    Loreen Josiah   Posted on 2 months ago

    Ey

    Posted 3 months ago

    Hellow

     

      1       13

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    i like your

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    mhh!!!!!!!!!!!!!!!

    Baby Cute   Posted on 2 months ago

    hellow beiber

    Ney Beauty   Posted on 2 months ago

    loo

    Posted 3 months ago

    mention division of kingdom  fungi

      0       2

    Comments  


    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    bacdiomycota

    Ney Beauty   Posted on 2 months ago

    ascomycota, basidiomycota and zycomycota

    Posted 3 months ago

    Live the lyf which u wish

      3       9

    Comments  


    Exavery Witulo   Posted on 3 weeks ago

    niuko mbinguni au duniani

    Kagenorah Schubert   Posted on 4 weeks ago

    LIFE IS A CHANCE NOT A CHOICE.

    Rebecca Boniface   Posted on 1 month ago

    ee bwana eeh! siyo kwa raha hizo

    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    raha jipe mwenyewe

    Posted 3 months ago

    what is the executive

      0       2

    Comments  


    Christina Charles   Posted on 2 months ago

    implement da lawz

    Elizabeth Elias   Posted on 3 months ago

    lt comprises of the president,the cabinet,civil servants and armed forces

    Posted 3 months ago

    Think of how many people started a day with you,and think of the one's you are with this evening,think of how many accidents you are protected from.
    For sure guys there's a need of us thanking God for his Grace & Mercy,join me this evening and let us say thank you Lord!

      3       13

    Comments  


    Elisha Macha   Posted on 1 month ago

    wapi wewe!

    Falhati Mussa   Posted on 1 month ago

    god will bless u

    Baby Cute   Posted on 2 months ago

    and the spirit

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    AMEN

    Posted 3 months ago

    yeahhhhhhhhhh

      2       7

    Comments  


    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    wapiiiiii

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    please be brief on your quote

    Side Wyne   Posted on 2 months ago

    IG fb @side_wyne

    PRAISE JULY   Posted on 2 months ago

    i understood

    Posted 3 months ago

    Guyz remember 2 study hard stop posting stupid matter

      4       10

    Comments  


    Miss Zaharaek   Posted on 1 month ago

    before yuo judge ur fellow judge urself first

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    if you will not uniform and not enter in the class room,you will still study from other people and day to day activities

    Daniel Wandwi   Posted on 2 months ago

    the one who laugh due to us to be student,listen the learning is long process means even if you will ware uniform and enter in the class room,you will still study from other people and day to day activities

    Side Wyne   Posted on 2 months ago

    Hhhhh wanafunzi

    Ask
    Ticha
    Kidevu