• X
    X
    Baby Cute

    Student at Morogoro in Mkundi

    Activities timeline


    Baby Cute   Posted 2 years ago

    Discussion Posted in Entertainment Discussions

    wap wazee   wa salakasi

      0       1
    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Catherine Godfrey's Post in Life Skills Discussions

    Catherine Godfrey Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    C mke wa mtu hy au

      1       8
    View all 8 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Non of ur business PSQ find ur know business

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Catherine Godfrey's Post in Life Skills Discussions

    Catherine Godfrey Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    Je anafanana na uyo wa hapo chini

      1       10
    View all 10 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    No one like her it can be similar with me

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Julietha Johnson's Post in Life Skills Discussions

    Julietha Johnson Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    Think of how many people started a day with you,and think of the one's you are with this evening,think of how many accidents you are protected from.
    For sure guys there's a need of us thanking God for his Grace & Mercy,join me this evening and let us say thank you Lord!

      3       16
    View all 16 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    And the spirit

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Anny Swai's Post in Life Skills Discussions

    Anny Swai Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    Hellow

     

      2       15
    View all 15 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Hellow beiber

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Miza De Niza's Post in Life Skills Discussions

    Miza De Niza Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    hv huyu ni nani?

      4       14
    View all 14 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Kajala masanja

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Julietha Johnson's Post in Life Skills Discussions

    Julietha Johnson Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    Hellow!!!!!

      5       27
    View all 27 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Hellow how are u

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Daniel Wandwi's Post in Life Skills Discussions

    Daniel Wandwi Posted 2 years ago

    Discussion posted in Life Skills Discussions

    Habari zenu; nimewamiss sana.

     

       Any way to day i have something strange to share with you. 

     

    Please read it and check yourself how many times you do lalamika kwa MUNGU

     

               Najua wengi wetu tunafahamu story of JOB "AYUBU"  wa kwenye biblia

     

    kwa ufupi sana kwa mtu asiye ifahamu ama amesahau 'ayubu alikuwa ni mtu mwenye mali nyingi sana,mwenye famila kubwa,kubwa hasa alikuwwa ni mcha MUNGU.

     

         Siku ya watakatifu kujihudhurisha mbele za MUNGU ilifika  shetani naye akenda,MUNGU akamuuliza shetani "umemwona mtumishi wangu ayubu anavyo nitumikia ". shetani akajibu"nimemuona kwa sababu umemzunguka pande zote,nipe nafasi ni mjaribu uone  kama ataendelea kukutumikia" MUNGU akamruhusubali pumzi ya ayubu amuachie.shetani naye akaenda.

     

         shetani akenda kumjaribu ikiwemo kuchukua mali zake zote ,kuchukua watoto wake wote,kumafanya achukiwe na mkewe pia na ndugu ili amkufuru MUNGU. 

     

              Bali ayubu aliwajibu "tupate mema tu kutoka kwa MUNGU na mabaya JE?"

                Nini nataka uone ,ni hiki hapa :-

     

                         ayubu alifahamu kuwa MUNGU ameruhusu.

     

                   pia jua kwamba kuna wakati unapitia magumu si kwamba MUNGU afahamu, hapana MUNGU anafa kwa sababu yeye ndiyo ameruhusu.

     

    According to bible ambayo mimi nina isoma  na watu wengine huisoma inasema "MUNGU hutoa na huwapa vitu vilvyo bora  watu wake",yaani nina maanisha 

     

                                                  GOD always gives you best, it doesn't matter how look like to you wether good or bad,best or worst.

    Magumu gani nina yasema? 

     

    Ni haya hapa:-

     

    •  kuna wakati unasoma kwa bidii but results are low to compare with what you sow,are very very discouraged but at once ulikuwa una good results.
    • kuna wakati nyumbani uchumi una yumba( si mzuri ) hadi mnaanza kuwa na milo miwili au mmoja lakini mwanzoni mlikuwa vizuri. na mengine mengi.

       Ayubu akulalamika  wala kumlalamikia MUNGU.Bali alifahamu anayoyapitia yote ni BEST  ndio maana MUNGU  amempatia

     

      Vivyo hivyo wewe unayepitia magumu elewa na fahamu hiki 

     

                  Always GOD gives BEST and the BEST are comes if you will receive the same ,when those best of GOD  reach to you may  be GOOD(best) or BAD(worst) ,DO NOT lalamika wala kumlahumu MUNGU 

    wasahele wana sema baada ya dhiki faraja,vivyo ndivyo ilivyo kuwa kwa Ayubu kwani alipata vazuri kuliko vile vya mwanzo 

     

    Ndivyo itakavyo  kuwa kwako wewe kama hutokatatamaa,huto vunjika moyo hutaendelea mbele na kumtumikia MUNGU kwa moto uleule wa mwanzo

     

    Talk any thing if you touched with this message

      3       11
    View all 11 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Ameen

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Zawadi Daudi's Post in Sports And Games Discussions

    Zawadi Daudi Posted 2 years ago

    Discussion posted in Sports And Games Discussions

    hello gys

      2       4
    View all 4 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Hellow love

    Baby Cute 2 years ago

    Commented on Zawadi Daudi's Post in Sports And Games Discussions

    Zawadi Daudi Posted 2 years ago

    Discussion posted in Sports And Games Discussions

    wlcome to the party

      2       3
    View all 3 comments
    Baby CutePhoto
    Baby Cute Posted on 2 years ago

    Part 4 what

    Notes from the teachers Baby is following
    Currently, there are no notes from the teachers Baby is following
    Exams from the teachers Baby is following
    Currently, there are no exams from the teachers Baby is following
    Makini Quizzes Baby attempted
    Exams/Test Attempts Results for Baby
    Ask
    Ticha
    Kidevu

    Pick a Class and Continue

    Cancel

    X
    Feedback

    We Love to Hear from You

     

     

     


    X

    Connect to your school online

    X

    Find your registered child

    Or Register a New Child Here